در این مطلب به بررسی کامل حسگر اثر انگشت گوشی سامسونگ a50 می پردازیم و به شما خواهیم گفت:

حسگر اثر انگشت a50 کجاست؟

تنظیمات افزایش سرعت و عملکرد حسگر اثر انگشت a50 چیست؟

و در صورت کار نکردن حسگر اثر انگشت a50 چگونه برای حل مشکل اقدام کنیم؟

به این ترتیب شما هر سوالی در مورد حسگر اثر انگشت a50 داشته باشید در این مطلب پاسخ داده خواهد شد؛ بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

حسگر اثر انگشت a50 کجاست و نحوه راه اندازی آن چگونه است؟

همانطور که می بینید حسگر اثر انگشت یا فینگر پرینت a50 در پایین صفحه نمایش گوشی قرار دارد؛ اما در ابتدا شما باید برای راه اندازی و استفاده از آن، یک اثر انگشت تعریف کنید.

حسگر اثر انگشت a50 کجاست

مراحل راه اندازی حسگر اثر انگشت گوشی سامسونگ A50

نکته قابل توجه هنگام تعریف و تنظیم یک اثر انگشت این است که انگشت شما باید کاملا خشک و تمیز باشد وگرنه ممکن است که عملیات تشخیص اثر انگشت با خطا مواجه شود.

سپس برای تعریف یک اثر انگشت کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد Settings (تنظیمات) شوید.
 • در صفحه تنظیمات روی گزینه Biometrics and security (بیومتریک و امنیت) ضربه بزنید.
 • روی Fingerprints (اثر انگشت) ضربه بزنید.
 • پین، پسورد یا الگو گوشی تان را وارد کنید. (اگر برای گوشی تان رمزی تعیین نکرده اید، روی Continue ضربه بزنید و یکی از گزینه های Pattern, PIN or Password را انتخاب کنید) سپس یک قفل صفحه نمایش برای پشتیبانی پیشنهاد کنید. (بنابراین زمانی که اثر انگشت شما تشخیص داده نشد، شما می توانید ازین قفل برای باز کردن قفل استفاده کنید.)
 • سپس طبق دستورالعمل های روی صفحه نمایش عمل کنید تا کاملا اثر انگشت شما ثبت شود.

حسگر اثر انگشت a50

 • وقتی اثر انگشت شما در زوایای مختلف ثبت شد و گزینه Done نمایش داده شد، روی آن کلیک کنید.
 • برای فعال Switch on و غیر فعال کردن Switch off حسگر اثر انگشت، سویچ Fingerprint unlock switch را تغییر کنید.

نکته : شما می توانید تا ۳ اثر انگشت برای گوشی سامسونگ a50 تعریف کنید.

آوافیکس ارائه دهنده خدماتی نوین در تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعمیر موبایل سامسونگ در محل شما

علت کندی عملکرد و نحوه افزایش سرعت حسگر اثر انگشت a50

بسیاری از کاربران پرسیده اند که چرا برخی اوقات اثر انگشت آنها به سختی تشخیص داده می شود و زمان زیادی طول می کشد تا حسگر به درستی عمل کند و گوشی باز شود. سنسور اثر انگشت a50 با حسگر هایی که در پشت گوشی ها قرار داد، متفاوت است.

توجه داشته باشید که حسگر اثر انگشت a50 که در پایین صفحه قرار دارد با سنسور پایین صفحه s10 متفاوت است. این دو سنسور از لحاظ سخت افزاری مشابه یکدیگر نیستند. سنسور s10 از نوع اولتراسونیک است در حالی که a50 اینگونه نیست. بنابراین طبیعی است که در برخی مواقع عملکرد حسگر اثر انگشت a50 دچار مشکلاتی مانند کندی و … شود.

البته نگران نباشید با روش های زیر شما می توانید برای حل این مشکل اقدام نمایید.

روش های افزایش سرعت حسگر اثر انگشت A50

۱-اکثر افراد از انگشت شصت برای باز کردن قفل گوشی استفاده می کنند. بنابراین زمانی که برای اولین بار اثر انگشت شصت را ثبت می کنید، سعی کنید در حالتی که بطور معمول گوشی را می گیرید، اثر انگشت را ثبت کنید؛ زیرا اگر توجه داشته باشید، انگشت شصت در حالت عادی کاملا مستقیم روی حسگر اثر انگشت گوشی قرار نمی گیرد و کمی کج است. همین حالت قرار گرفتن انگشت شصت می تواند باعث عدم تشخیص سریع و درست حسگر اثر انگشت a50 باشد.

۲-همانطور که گفتیم شما می توانید سه اثر انگشت برای گوشی a50 ثبت کنید، به طور مثال می توانید انگشت شصت دست راست و چپ و یک انگشت دیگر را نیز تعریف کنید؛ اما پیشنهاد ما این است که برای هر سه اثر انگشت فقط یک انگشت را ثبت کنید. به این ترتیب احتمال گوشی در تشخیص اثر انگشت پایین تر می آید.

۳-مطمئن شوید که انگشت شما مرطوب یا کثیف نیست. در حالت استاندارد اگر صفحه نمایش a50 کثیف هم باشد، اثر انگشت شما تشخیص داده خواهد شد. اما تمیز و خشک بودن صفحه نمایش  باعث افزایش سرعت تشخیص حسگر اثر انگشت a50 می شود.

ارائه خدماتی جدید در تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعویض ال سی دی گوشی سامسونگ در محل شما

روش های حل مشکل کار نکردن حسگر اثر انگشت a50

در اکثر موارد علت کار نکردن حسگر اثر انگشت گوشی سامسونگ a50 به دلیل اختلالات و باگ های نرم افزاری است؛ اما در برخی موارد نیز مشکلات و آسیب دیدگی های سخت افزاری می تواند علت این مشکل باشد. در ادامه مطلب با در نظر گرفتن احتمالات روش های برای حل این مشکل ارائه خواهیم کرد:

۱_کار نکردن حسگر اثر انگشت a50 بعد از آپدیت گوشی

بسیاری از کاربران با مشکل ثبت اثر انگشت بعد از آپدیت جدید a50 مواجه شده اند. آپدیتی که در واقع با قول بهبود عملکرد حسگر اثر انگشت منتشر شده بود و حتی پس از بروزرسانی نیز از کاربران خواسته شده که دوباره اثر انگشت را ثبت کنند.

اما طبق گزارشات کاربران هنگام ثبت کردن مجدد اثر انگشت تا ۴۱ درصد فرآیند پیش می رود، با خطاهایی از جمله Make sure the fingerprint sensor is clean and dry, then try again مواجه می شوند و موفق به ثبت اثر انگشت و استفاده از آن نشده اند.

برخی دیگر از کاربران نیز می گویند موفق به ثبت اثر انگشت پس از آپدیت جدید شده اند اما قادر به استفاده از آن نیستند زیرا گوشی اثر انگشت را تشخیص نمی دهد. این موارد قطعا جزو اختلالات و مشکلات نرم افزاری هستند؛ متاسفانه در این شرایط فقط می توانید منتظر آپدیت جدید سامسونگ برای حل مشکل باشید.

۲_کار نکردن حسگر اثر انگشت a50 بدون هیچ علت خاصی

اگر تا کنون حسگر اثر انگشت گوشی شما بدون هیچ نقصی کار می کرده است اما بدون هیچ علت خاصی اکنون اثر انگشت شما را تشخیص نمی دهد، احتمال بروز اختلالات نرم افزاری بیشتر می شود. در این شرایط پیشنهاد می کنیم روش های زیر را برای حل مشکل امتحان کنید:

راه اندازی مجدد گوشی A50

می توان گفت ساده ترین و موثر ترین راهکار برای حل اختلالات جزئی ریست سخت افزاری گوشی است. این مورد نیز مستثنی نیست؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم دکمه ولوم پایین و پاور را به مدت ۱۰ ثانیه همزمان نگه دارید.

پاک کردن cache partition

حافظه پنهان یا cache partition در واقع بخشی از حافظه است که اطلاعاتی را برای اجرای سریع سیستم عامل اندروید در خود ذخیره می کند.

گاهی به دلایل مختلف اطلاعات این بخش معیوب می شوند و در نتیجه گوشی دچار مشکلات مختلفی می شود. بنابراین پاک کردن کش پارتیشن می تواند روش موثری برای حل مشکل باشد.

توجه داشته باشید که با این روش هیچ کدام از اطلاعات ذخیره شده توسط شما مانند ویدئوها، تصاویر، مخاطبین، پیام ها و … پاک نخواهند شد. ضمن اینکه به محض راه اندازی مجدد گوشی کش پارتیشن با اطلاعات درست پر خواهد شد.

برای پاک کردن کش پارتیشن مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گوشی را خاموش کنید.
 • دکمه ولوم پایین و Bixby را فشار دهید و نگه دارید، سپس دکمه پاور را فشار دهید.
 • زمانی که لوگو نمایش داده شد، دکمه ها را رها کنید.
 • دکمه ولوم پایین را چند بار فشار دهید تا گزینه wipe cache partition انتخاب شود.
 • دکمه پاور را برای تایید فشار دهید.
 • دکمه ولوم پایین را برای انتخاب گزینه yes چندین بار فشار دهید.
 • دکمه پاور را برای تایید فشار دهید.
 • زمانی که پاک کردن کش پارتیشن تمام می شود، Reboot system now هایلایت می شود.
 • دکمه پاور را برای تایید و راه اندازی مجدد گوشی فشار دهید.

راه اندازی مجدد گوشی ممکن است کمی طول بکشد؛ پس صبر کنید.

تنظیم مجدد کارخانه (Factory Reset) گوشی A50

آخرین راه حل نرم افزاری برای حل مشکل، بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه است. ممکن است علت کار نکردن حسگر اثر انگشت a50 یک اختلال پیچیده تر باشد. به همین دلیل ریست فکتوری گوشی می تواند برای حل مشکل موثر باشد.

البته توجه داشته باشید قبل از ریست فکتوری از تمام اطلاعات گوشی تان بکاپ بگیرید. زیرا تمام اطلاعات گوشی شما از جمله لیست مخاطبان، پیام ها، تصاویر و … پاک خواهد شد.

برای بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گوشی را خاموش کنید.
 • دکمه volume بالا و Home را نگه داشته و بعد دکمه power را نگه دارید.
 • هنگامی که لوگو Galaxy A50 روی صفحه نمایش داده شد، همه دکمه ها را رها کنید.
 • پس از مشاهده صفحه سیاه با متون آبی و زرد، به مرحله بعدی بروید.
 • دکمه volume پایین را برای هایلایت wipe data / factory reset فشار دهید.
 • دکمه power را برای تایید انتخاب فشار دهید.
 • دکمه volume پایین را برای هایلایت کردن گزینه Yes فشار دهید.
 • دکمه power را برای تایید این انتخاب و انجام تنظیمات مجدد کارخانه فشار دهید.
 • هنگامی که تنظیم مجدد کارخانه تکمیل شد گزینه Reboot system now هایلایت می شود.
 • دکمه power را برای راه اندازی مجدد گوشی فشار دهید.

۳-کار نکردن حسگر اثر انگشت a50 بر اثر ضربه ، آب خوردگی و …

در صورتی که پس از یک آسیب دیدگی فیزیکی مانند ضربه ، فشار ، آب خوردگی ، حرارت زیاد و … حسگر اثر انگشت گوشی شما کار نمی کند، به احتمال زیاد یک مشکل و خرابی سخت افزاری عامل مشکل است. در این شرایط برای تشخیص دقیق و عیب یابی، گوشی باید توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شود.