در میان گزارشات ثبت شده توسط کاربران آیفون مشکل گرم شدن بیش از حد یا داغ شدن گوشی بسیار دیده می شود. بسیاری از کاربران می گویند: ” پشت گوشی ایفون خیلی گرم می شود ” و در برخی موارد از اصطلاح داغ کردن استفاده شده است. بنابراین در این مطلب به بررسی علت داغ شدن ایفون ، اقدامات لازم برای خنک کردن گوشی و روش های حل مشکل خواهیم پرداخت.

گاهی اوقات دمای آیفون فقط کمی بیشتر از حد معمول است و در برخی موارد پشت گوشی ایفون به قدری داغ می شود که طبق گزارشات کاربران، آنها نمی توانند گوشی را در دستشان بگیرند. توجه داشته باشید در برخی موارد گرم شدن آیفون تا حدی طبیعی است اما گرم شدن بیش از حد یا داغ شدن گوشی خطرناک است و می تواند به قطعات مختلف گوشی آسیب برساند؛ بنابراین بسیار مهم است که در این شرایط به سرعت برای حل مشکل اقدام کنید.

گرم شدن ایفون در چه شرایطی طبیعی است؟

شاید این سوال برایتان عجیب باشد و به نظرتان گرم شدن گوشی در هیچ شرایطی نرمال نیست. اما توجه داشته باشید در شرایط زیر گرم شدن آیفون تا حد مشخصی طبیعی است:

  • استفاده از ایفون هنگام شارژ
  • تماشای ویدئو به مدت طولانی در آیفون
  • استفاده از GPS و برنامه های مسیریاب مانند ویز در مدل های قدیمی آیفون
  • هنگام بکاپ گرفتن و بازگردانی آیفون به تنظیمات کارخانه
  • کار با برنامه هایی که فشار زیادی به پردازنده مرکزی آیفون وارد می کند مانند ویرایشگر های ویدئو
  • کار با برنامه های با گرافیک سنگین مانند برخی بازی ها

البته اگر این گرم شدن در حدی باشد که شما دستتان را روی پشت گوشی بگذارید آزار دهنده نباشد، می توان گفت غیرطبیعی نیست و به محض اینکه گوشی به شرایط نرمال بازگردد، خنک خواهد شد. بنابراین در این شرایط نیازی نیست شما کار خاصی انجام دهید.

علت داغ شدن گوشی آیفون چیست؟

همانطور که می دانید کامپیوترها در بالای CPU یک فن دارند و در زمانی که بار روی پردازنده زیاد می شود و در نتیجه دمای دستگاه بالا می رود، فن به کار می افتد و دمای سیستم را پایین می آورد. این CPU در گوشی آیفون شما نیز وجود دارد با این تفاوت که فنی وجود ندارد که هنگام داغ شدن آیفون، گوشی را خنک کند. عوامل داغ شدن گوشی آیفون را می توان به دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم بندی کرد.

داغ کردن آیفون پس از آب خوردگی و …

اگر پس از آسیب های سخت افزاری مانند ضربه ، نفوذ مایعات (آب خوردگی) و … آیفون شما داغ می شود، به احتمال زیاد علت مشکل سخت افزاری است و جهت تشخیص دقیق و عیب یابی گوشی باید توسط یک تکنسین بررسی شود.

داغ شدن ایفون به دلیل معیوب بودن باتری

در برخی موارد نیز مشکلات باتری عامل گرم شدن بیش از حد گوشی آیفون می شود. در این شرایط طبق گزارشات کاربران پس از تعویض باتری مشکل برطرف شده است.

آوافیکس ارائه دهنده خدماتی نوین در تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعویض باتری آیفون در محل شما

گرم شدن بیش از حد آیفون بر اثر اختلالات نرم افزاری

یکی از اصلی ترین دلایل داغ شدن آیفون، اختلالات و باگ های نرم افزاری است. در ادامه مطلب روش هایی برای رفع این اختلالات و در نتیجه حل مشکل داغ کردن ایفون ارائه خواهد شد.

روش اول حل مشکل داغ شدن گوشی آیفون : بستن تمام برنامه ها

در این شرایط اولین و موثر ترین روش برای حل مشکل کم کردن بار روی پردازنده مرکزی با بستن تمام برنامه هاست. دو بار روی دکمه home کلیک کنید و سپس تمام برنامه ها را به سمت بالا بکشید تا بسته شوند.

روش دوم حل مشکل داغ شدن پشت گوشی ایفون : حذف برنامه های معیوب و مخرب

نصب یک برنامه معیوب و مخرب یکی از رایج ترین عواملی است که با ایجاد اختلال در عملکرد سیستم عامل می تواند باعث داغ شدن ایفون شود. بنابراین بهتر است بررسی کنید که پس از نصب کدام برنامه یا برنامه ها گوشی شما دچار این مشکل شده است. شما می توانید مسیر Settings -> Privacy -> Analytics -> Analytics Data را دنبال کنید و لیستی از اختلالات و ارور های سیستم را مشاهده کنید.

برنامه های مخرب عامل داغ شدن پشت گوشی آیفون iphone ایفون

کاملا نرمال است که در این صفحه شما لیستی از اطلاعات را مشاهده کنید. اما در صورتی که یک برنامه چندین بار در این لیست مشاهده شد، ممکن است همین برنامه عامل داغ شدن ایفون باشد. البته این روش قطعی نیست!

روش سوم حل مشکل گرم شدن iphone : شناسایی و حذف برنامه های پرمصرف

اگر CPU را موتر آیفون در نظر بگیریم، باتری سوخت آن است. بنابراین برنامه ای که باتری بیشتری مصرف کند، فشار بیشتری روی CPU وارد می کند که در نتیجه باعث داغ شدن آیفون خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می کنیم میزان مصرف برنامه ها را بررسی کنید؛ پیشنهاد می کنیم برنامه های پرمصرفی را که مورد استفاده شما نیستند، حذف کنید.

برای بررسی میران مصرف باتری برنامه ها مسیر Settings -> Battery را دنبال کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید در این لیست میزان مصرف هر باتری مشخص است.

داغ شدن پشت گوشی آیفون iphone ایفون

پیشنهاد می شود بخوانید:

دلایل خالی شدن سریع باتری آیفون

روش چهارم حل مشکل داغ شدن ایفون : خاموش روشن کردن گوشی

این روش بسیار ساده برای حل مشکلات و اختلالات نرم افزاری کوچک بسیار موثر است. بنابراین اگر یک اختلال نرم افزاری کوچک عامل داغ شدن ایفون باشد، با ریست کردن گوشی مشکل حل خواهد شد. برای ریست کردن گوشی آیفون کافیست :

  • دکمه پاور را دارید تا نوار “slide to power off” روی صفحه ظاهر شود.
  • با انگشتتان نوار را بکشید تا گوشی خاموش شود.
  • ۲۰ الی ۳۰ ثانیه صبر کنید.
  • مجددا دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود.

روش پنجم حل مشکل داغ شدن پشت ایفون : آپدیت کردن برنامه ها

طراحان و برنامه نویسان همیشه آپدیت جدید برنامه را برای اضافه کردن ویژگی جدید به برنامه منتشر نمی کنند. بلکه در اکثر اوقات برای رفع اختلالات و باگ های اپلیکیشن آپدیت جدید منتشر می شود. همانطور که گفتیم اختلالات و باگ های نرم افزاری برنامه ها می تواند باعث داغ شدن آیفون شوند. بنابراین بسیار مهم است که همواره آپدیت بودن برنامه ها را بررسی کنید. برای چک کردن آپدیت برنامه ها مسیر زیر را دنبال کنید:

وارد App Store شوید.

روی Updates در پایین صفحه ضربه بزنید.

می توانید برای آپدیت هر برنامه روی دکمه Update کنار هر برنامه کلیک کنید.

همچنین می توانید برای آپدیت همه برنامه ها روی Update All ضربه بزنید.

داغ شدن پشت گوشی آیفون iphone ایفون

روش ششم حل مشکل گرم شدن آیفون : بروزرسانی سیستم عامل ios

اپل به صورت دوره ای یک آپدیت برای ios منتشر می کند که علاوه بر بهبود عملکرد، بسیاری از باگ ها و اختلالات نرم افزاری رفع خواهد شد. برای بررسی اینکه آیا آپدیت جدیدی برای ios منتشر شده است یا خیر، مسیر Settings -> General -> Software Update را دنبال کنید.

آپدیت ios برای حل مشکل داغ شدن پشت گوشی آیفون iphone ایفون

اگر آپدیت جدیدی موجود بود، حتما آن را نصب کنید. در صورتی که هنگام آپدیت کردن سیستم عامل با پیغام نبود حافظه کافی مواجه شدید، ایفون را به کامپیوتر وصل کنید و از طریق آیتونز ios را آپدیت کنید. در واقع اگر با استفاده از آیتونز سیستم عامل را آپدیت کنید، نیازی به حذف کردن هیچ فایلی برای آزاد شدن حافظه نیست.

روش هفتم حل مشکل داغ کردن پشت ایفون : ریست کردن تمام تنظیمات

اگر هیچکدام از روش های فوق برای حل مشکل موثر نبود، پیشنهاد می کنیم با دنبال کردن مسیر Settings -> General -> Reset All Settings تنظیمات را ریست کنید.

داغ شدن پشت گوشی آیفون iphone ایفون

ریست کردن تنظیمات هیچکدام از عکس ها، ویدئو ها، پیام ها، مخاطبین و سایر اطلاعات گوشی شما پاک نخواهد شد؛ بلکه تنظیمات برنامه ها مانند پسورد ها، پسورد وای فای و … پاک خواهد شد و به پیشفرض بازخواهد گشت.

روش هشتم حل مشکل داغ شدن آیفون : بازیابی گوشی در DFU

آخرین راهکار نرم افزاری برای حل مشکل، ریست فکتوری گوشی است. اگر اختلال نرم افزاری عامل ایجاد مشکل به قدری پیچیده باشد که روش های قبلی برای حل مشکل کارساز نبوده است، این راهکار مشکل را برطرف می کند. البته قبل از شروع حتما بکاپ بگیرید زیرا پس از ریست فکتوری تمام اطلاعات شما پاک خواهد شد.

پیشنهاد می شود بخوانید:

آموزش بکاپ گرفتن از گوشی آیفون

پیشنهاد می شود بخوانید:

آموزش ریست فکتوری آیفون

اگر شما نیز با مشکل گرم شدن بیش از حد یا داغ شدن گوشی آیفون مواجه شده اید و راهکاری متفاوت برای حل مشکل می شناسید، لطفا در پایین همین صفحه برای پیام بگذارید تا با بروزرسانی این مطلب به سایر کاربران برای حل مشکل کمک شود.