کار نکردن تاچ آیفون می تواند به ۲ دلیل عمده سخت افزاری و نرم افزاری باشد.

بروز اختلالات نرم افزاری و یا نصب برنامه مخرب بر روی گوشی برخی از دلایل نرم افزاری کار نکردن تاچ گوشی و هنگامی که قطعه ای در گوشی به نام digitizer دچار خرابی و یا گوشی دچار ضربه مانند افتادن بر روی زمین شده باشد، کار نکردن تاچ مربوط به آسیب سخت افزاری خواهد بود.

که در آسیب های سخت افزاری شما برای بر طرف کردن مشکل باید یه یک تعمیر گاه تخصی آیفون مراجعه کرده و برای تعویض صفحه نمایش گوشی iPhone اقدام کنید.

آوافیکس ارائه دهنده خدماتی نوین در تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعویض ال سی دی آیفون در منزل

در غیر این صورت اگر گوشی شما بدون هیچ علت خاصی دچار مشکل شده است و فکر میکنید این مشکل نرم افزاری است، در ادامه مطلب همراه ما باشید:

مشکلات نرم افزاری تاچ صفحه نمایش آیفون

وجود مشکل نرم افزاری در گوشی ممکن است بر عملکرد تاچ صفحه نمایش تاثیر گذاشته و باعث شود که تاچ کار نکند. در این شرایط انجام تنظیم مجدد نرم افزار می تواند به برطرف شدن این مشکل کمک کند.

اگر هنگام تاچ بر روی یک نرم افزار خاص تاچ صفحه نمایش شما از کار می افتد ممکن است که مشکل آن برنامه مخرب باشد. برنامه را پاک کنید گوشی را بررسی کنید آیا مشکل برطرف می شود یا خیر؟

  • برنامه را بر روی صفحه نمایش پیدا کنید.
  • به آرامی روی آن کلیک کرده و نگه دارید تا همه آیکون برنامه ها روی گوشی شروع به تکان خوردن کنند و علامت × روی آن ها ظاهر شود.
  • بر روی علامت × برنامه مورد نظر  و Delete کلیک کرده تا برنامه حذف شود.

کار نکردن تاچ ایفون

اگر بعد از انجام مراحل بالا باز هم تاچ صفحه نمایش کار نکرد باید برای تعویض صفحه نمایش اقدام کنید.

کار نکردن تاچ در بعضی موارد

اگر تاچ صفحه نمایش در برنامه های چندگانه و یا هنگامی که برنامه ای بر روی گوشی باز نیست دچار اشکال می شود، اولین و بهترین راه برای حل این مشکل یک بار خاموش و روشن کردن گوشی است. در شرایطی که تاچ صفحه نمایش کار نمی کند این کار خیلی سختی است. منتظر شوید که شارژ گوشی تمام شود و یا اینکه دکمه Power و Home برای ۲ ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه نمایش داده شود و بعد دکمه ها را رها کنید.

نکته: در گوشی های iPhone 7/7Plus برای انجام این روش از دکمه power و volume پایین استفاده کنید، و در گوشی های iPhone 8 و مدل های جدید تر با فشار دادن و رها کردن دکمه های volume بالا و دکمه volume پایین و بعد نگه داشتن دکمه کناری تا زمانی که لوگوی اپل روی صفحه نمایش داده شود، می توانید این روش را امتحان کنید.

انجام این کار تمام برنامه هایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند را متوقف خواهد کرد.

کار نکردن تاچ و متوقف شدن آن

اگر مشکل تاچ صفحه نمایش همچنان ادامه دارد، بهتر است گوشی را به تنظیمات اولیه کارخانه برگردانید.

این کار را به وسیله کامپیوتر، iCloud و یا iTunes و وصل کردن گوشی به کمک کابل USB به کامپیوتر انجام دهید.

بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه از طریق :iTunes

برای انجام این کار ابتدا از تمامی اطلاعات گوشیBack up  بگیرید، زیرا تمام اطلاعات گوشی شما پس از factory reset پاک خواهد شد.

سپس روی کامپیوتر خود آخرین نسخه iTunes را نصب کنید و مراحل زیرا دنبال کنید:

  • به وسیله کابل، گوشی را به کامپیوتر وصل کنید.
  • iTunes را روی کامپیوتر باز کنید.
  •  از لیست iTunes گزینه Restore را انتخاب کنید.
  • بعد از اتمام روند بازیابی شما می توانید مجدد تنظیمات گوشی خود را انجام دهید و همه اطلاعات را بصورت دستی ازطریق iCloud‌ و یا iTunes برگردانید.
    تا حد امکان ازنسخه پشتیبان استفاده نکنید. زیرا ممکن است به دلیل وجود برخی از فایل ها یا محتویات خراب مشکلات قبل دوباره رخ دهد.

پیشنهاد دیگر قرار دادن گوشی در حالت بازیابی DFU است. برای انجام این روش شما نیاز به کامپیوتر، کابل USB و آخرین نسخه iTunes دارید.

کار نکردن تاچ آیفون بر اثر آسیب فیزیکی

یکی از واضح ترین علائم آسیب سخت افزاری صفحه نمایش، ترک روی صفحه نمایش براثر ضربه خوردن و افتادن گوشی است. این آسیب فیزیکی می تواند انواع مشکلات را برای صفحه نمایش و عملکرد آن ایجاد کند.

نفوذ مایعات در زیر صفحه نمایش یکی دیگر از دلایل بروز مشکلات است. نفوذ مایعات به داخل گوشی می تواند قطعه ای به اسم digitizer را که مربوط به عملکرد تاچ صفحه نمایش است را تحت تاثر قرار دهد.

صفحه نمایش و digitizer بر روی logic board گوشی آیفون شما قرار دارد که نتیجه هماهنگی و کار کردن این قطعات با هم کار کردن بدون ایراد و نقص صفحه نمایش است. افتادن گوشی و ضربه خوردن آن می تواند کابل های ارتباطی بین صفحه نمایش، digitizer و logic board را قطع کند که باعث می شود صفحه نمایش کار نکند.

تماس با ما

اگر همچنان مشکل کار نکردن تاچ گوشی آیفون شما پا برجاست می توانید جهت دریافت مشاوره از کارشناسان فنی آوافیکس با شماره ۶۶۳۲۰۲۳۶-۰۲۱ تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس با ما پیغام بگذارید و منتظر دریافت پاسخ از طریق ایمیلتان باشید.