تعمیر موبایل در منزل یا محل کار شما
جهت محاسبه آنلاین هزینه تعمیر موبایل کلیک کنید

داغ شدن بیش از حد آیفون X و راه حل های رفع این مشکل

1398/05/27
 • وقتی صحبت از مشکلات گوشی های آیفون می کنیم، اولین مشکلی که مطرح می شود داغ شدن بیش از حد آن است که یک مشکل مشترک در تمام مدل های گوشی شرکت اپل وجود دارد. که در اکثر مواقه این مشکل بعد از آپدیت IOS بوجود آمده است. داغ شدن گوشی حتی در آخرین پرچمدار شرکت اپل، آیفون X توسط کاربران گزارش شده است. بجز آپدیت کردن IOS دلایل و فاکتورهای دیگری برای روز این مشکل وجود دارد که در این مطلب قصد داریم به بررسی و ارائه راه حل برای رفع این مشکل بپردازیم.

  چه چیزی باعث داغ شدن آیفون X می شود؟

  گرم شدن گوشی آیفون هنگام شارژ شدن اتفاقی طبیعی است. اما داغ شدن بیش از حد گوشی هنگام استفاده از آن نشانه وجود یک مشکل در گوشی است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن باید سریعاً علت مشکل را پیدا و آن را رفع کنید. بررسی کنید که دقیقاً از چه زمانی این مشکل برای گوشی بوجود آمده است. آیا بعد از آپدیت جدید و یا نصب یک برنامه بر روی گوشی باعث داغ شدن بیش از حد آن شده است؟ مشخص شدن دلیل آن به رفع مشکل کمک زیادی خواهد کرد.

  به طور کلی مشکل گرم شدن گوشی ناشی از دو دلیل سخت افزاری و نرم افزاری است که احنمال وجود مشکل سخت افزاری با توجه به اینکه این آیفون X گوشی جدید است بسیار کم است اما ممکن است در بعضی از موارد صدق کند که برای تعویض آن باید اقدام کنند. در بیشتر موارد نصب یک یا چند برنامه مخرب دلیل اصلی این مشکل است.

  گوشی آیفون شما عملکردی مانند یک کامپیوتر دارد و برای پردازش از پردازنده ای با نام و مشخصات A11 Bionic استفاده می کند که این یک قطه اصلی برای گوشی شما محصوب می شود.

  در هر بار استفاده از گوشی شما فرمان هایی را از طریق صفحه نمایش به گوشی می دهید که از که توسط  پردازنده و یا همان CPU پردازش و اجرا می شود. حال اگر تعداد فرمان های هم زمان زیاد شود CPU بیش تر فعالیت کرده و گوشی گرم می شود هرچه CPU بیش تر فعالیت کند در نتیجه گوشی بیشتر گرم خواهد شد. این زمانی اتفاق می افتد که شما برای زمان طولانی و بدون وقفه از گوشی استفاده می کنید. برنامه های زیادی بر روی گوشی آیفون X شما نصب شده است، که باز ماندن آن ها بر روی پس زمینه پردازش و مصرف باتری آن ها موجب گرم شدن گوشی می شود. اکر یک یا چند برنامه مخرب بوده و در پس زمینه باز باشند می توانند یکی از دلایل مهم برای داغ شدن گوشی است. در این شرایط بهترین اقدام پیدا کردن برنامه مخرب و حذف کردن آن است.

  خوشبختانه مشکل گرم شدن گوشی به دلیل ایرادات نرم افزاری می تواند با انجام چند تنظیم در نرم افزار برطرف می شود. برای رفع مشکل داغ شدن آیفون X ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

  رفع مشکل داغ شدن iPhone X

  هنگام استفاده از روش های زیر بررسی کنید کدام روش برای رفع مشکل گوشی شما مناسب تر است.

  برنامه های باز روی پس زمینه را ببندید

  بستن برنامه های باز گوشی می تواند از حجم فعالیت CPU کم کند، اگر برنامه ای را باز کردی و آن را نبسته اید با انجام مراحل زیر آن را در پسس زمینه ببندید:

  دست خود را روی صفحه نمایش به سمت بالا بکشید تا برنامه های باز روی گوشی هم زمان روی صفحه نمایش داده شوند.

  برنامه نمایش داده شده را به سمت راست یا چپ بکشید.

  انگشت خود را روی برنامه نگه دارید تا علامت (-) نمایش داده شود تا بتوانید آن را ببندید یا از روی پس زمینه پاک کنید.

  این کار را برای تمام برنامه های باز روی پس زمینه انجام دهید.

  برنامه هایی که مصرف بالای باتری دارند را حذف کنید

  با بررسی جزئیات مصرف باتری هر برنامه می توانید برنامه های پر مصرف که باعث داغ شدن گوشی شما می شوند را پیدا کرده و آن ها را حدف کنید. حذف برنامه های پیچیده با حجم بالا که از آن ها استفاده نمی کنید می تواند به حل این مشکل کمک بسیاری کند.

  برای انجام این کار به Settings-> Battery-> Battery Usage بروید و جزئیات مصرف برنامه ها را بررسی کنید. در صورت امکان برنامه یا برنامه های پر مصرف را حذف کنید.

  از صفحه اصلی Home برنامه ای که  می خواهید حذف شود را انتخاب کنید، انگشت خود را روی آیکون آن برنامه نگه دارید تا آن برنامه شروع به لرزش کرده بر روی علامت × کلیک و حذف آن را تایید کنید.

  راه اندازی مجدد

  راه اندازی مجدد در آیفون X ما می تواند مشکلات کوچک نرم افزاری را اصلاح و پردازنده را رفرش کند. انجام تنظیم مجدد هیچ تاثیری بر روی اطلاعات شما نخواهد گذاشت و نیازی نسیت کهاز آن ها بکاپ تهیه کنید. برای انجام این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

  دکمه Side (Power) button را فشار داده و سپس یکی ازدکمه های volume را برای چند لحظه فشار داده و نگه دارید.

  هنگامی که گزینه Power off روی صفحه نمایش داده شد، دکمه ها رها کنید.

  گزینه Power off را انتخاب کنید.

  اجازه دهید گوشی برای حدود سی ثانیه خاموش بماند.

  بعد از آن Side button را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل نمایش داده شود.

  منتظر شوید گوشی کامل روشن شود، مانند قبل از آن استفاده و بررسی   کنید مشکل برطرف شده است یا خیر.

  برنامه ها و ios را آپدیت کنید

  ارائه آپدیت سیستم عامل و برنامه ها به این این معنی است که امکانات پیشرفته تری نسب به نسخه قبلی به آن ها اضافه و مشکلات نسخه قبلی مانند سریع خالی شدن باتری و داغ شدن گوشی برطرف شده است. به همین دلیل توصیه می کنیم اگر نسخه جدید آپدیت ios و یا برنامه ها ارائه شده است آن ها را آپدیت کنید. و در برخی شرایط هم ممکن است وجود یک مشکل در آپدیت برنامه ها و یا سیستم عامل مشکلات این چنینی را بوجود بیاورند که تنها راه حل منتظر ماندن برای نسخه جدید و آپدیت آن ها است تا مشکلات بوجود آمده برطرف شود.

  مراحل زیر را برای آپدیت برنامه ها دنبال کنید:

  بر روی App Store کلیک کنید.

  بر روی گزینه Updates کلیک کنید. در این صفحه لیستی از برنامه هایی که نیاز به آپدیت دارند نمایش داده خواهند شد.

  برای آپدیت هر برنامه بر روی گزینه Update کلیک کنید و اگر می خواهید تمامی برنامه ها را بصورت یکجا و هماهنگ آپدیت کنید در بالای صفحه بر روی گزینه Update All کلیک کنید.

  و برای آپدیت iOS مراحل زیر را انجام دهید:

  نکته: قبل از آپدیت iOS از اطلاعات روی گوشی ار طریق iTunes و یا iCloud بکاپ تهیه کنید.

  نکته: برای انجام آپدیت iOS از یک اینترنت پایدار و پرسرعت مانند wifi استفاده کنید. فضای خالی حافظه و شارژ باتری را بررسی کنید.

  با کلیک بر روی گزینه های Settings-> General-> Software Update ios گوشی شما به آخرین نسخه آپدیت خواهد شد.

  اگر نسخه جدیدی از iOS وجود داشته باشد اطلاعات آن بر روی صفحه نمایش داده می شود. اطلاعات، جزئیات و دستورالعمل ها را برای دانلود ونصب iOS جدید دنبال کنید و برای اطمینان از انجام صحیح روند و اعمال تغییرات بر روی گوشی، گوشی را مجدد راه اندازی کنید.

  بعد از اتمام موفق بروررسانی ها گوشی را مجدد راه اندازی و آن را بررسی کنید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

  تنظیم مجدد تنظیمات iPhone X

  ممکن است انجام تنظیمات نادرست و اشتباه در گوشی شما دلیل اصلی بروز این مشکل باشد. اگر گوشی شما بعد از تغییر در تنظیمات و یا انجام آپدیت IOS بیش از حد داغ می شود می توانید از این روش استفاده کنید. انجام این روش تمام تنظیمات گوشی را مجدد راه اندازی می کند و می تواند مشکلات پیش آمده بر اثر تغییر تنظیمات برطرف کند.

  Settings را باز کنید.

  بر روی General کلیک کنید.

  در پایین صفحه بر روی Reset کلیک کنید.

  گزینه Reset all settings را انتخاب کنید.

  در صورت نیاز، رمز عبور گوشی را وارد کنید.

  سپس تنظیم مجدد تنظیمات را تایید کنید.

  تمام تنظیمات سفارشی در گوشی iPhone X به تنظیمات قبلی برگردانده می شود.

  انجام این روش تمام تنظیمات را به حالت پیش فرض برمی گرداند، اما بر خلاف تنظیم مجدد کارخانه هیچ تاثیری بر اطلاعات و برنامه های نصب شده بر روی گوشی نمی گذارد و فقط بر روی تنظیمات سیستم عامل تاثیر می گذارد.

  با اینکه در استفاده از این روش نیازی به تهیه نسخه بکاپ نیست اما توصیه می کنیم همیشه یک نسخه بکاپ از اطلاعات خود برای مواجه شدن و قرار گرفتن در شرایط خاص تهیه کنید.

  گوشی را از طریق iTunes بازیابی کنید

  اگر با انجام مراحل بالا هنوز هم مشکل داغ شدن در گوشی شما ادامه دارد به این معنی است که شما با مشکل پیچیده تری روبرو هستید. در این شرایط شما نیاز به بازیابی و یا تنظیم مجدد سیستم عامل  دارید. سه نوع بازیابی ios داریم که می توانید برای رفع مشکل داغ شدن بیش از حد آیفونX از آن ها استفاده کنید. بازیابی استاندارد از طریق iTunes، اگر مشکل را برطرف نکرد روش بازیابی در حالت DFU که این حالت عمیق ترین سطح بازیابی است را امتحان کنید، و در نهایت اگر هنوز مشکل برطرف نشده است گوشی را به وسیله کابل USB اصلی به کامپیوتر متصل کرده و آن را بدون فعال کردن سیستم عامل و یا bootloader از طریق iTunes بازیابی کنید.

   

  آیفون
  اپل
  iphone x
  iphone
  نماد اعتماد تعمیرات موبایل آوافیکس