زمانی باتری گوشی شما کاملا بی دلیل و ناگهانی زودتر از حالت نرمال خالی می شود، باید نگاهی به صفحه مصرف باتری انداخته و برنامه های پرمصرف باتری را شناسایی کنید. بنابراین در این مطلب به آموزش نحوه بررسی برنامه های پرمصرف باتری موبایل و در انتها روش تست سلامت باتری در گوشی های اندروید خواهیم پرداخت.

البته ممکن است خالی شدن سریع باتری در اثر مشکلات سخت افزاری باشد که شایع ترین علت تمام شدن عمر مفید باتری است.

معمولا مشکلات سخت افزاری باتری با تغییر شکل آن (اصطلاحا باد کردن) همراه هستن که در این شرایط به احتمال زیاد با تعویض باتری مشکل گوشی شما حل خواهد شد.

آوافیکس ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعویض باتری موبایل در منزل یا محل کار شما

در صورتی که شما مطمئن هستید که مشکل تخلیه سریع شارژ گوشی شما به دلیل مشکلات سخت افزاری نیست، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید:

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی موبایل

برای شناسایی برنامه های مصرف کننده باتری مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.
۱.Setting را در گوشی خود باز کنید.
۲.در صفحه Setting در قسمت Device بر روی گزینه Battery ضربه بزنید.

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی های اندروید

۳.در صفحه Battery شما می توانید مقدار شارژ باتری که برنامه ها،سخت افزارها و سیستم گوشی شما از زمان آخرین شارژ کامل استفاده می کنند، به صورت درصد مشاهده کنید.(مطابق عکس زیر)

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی های اندروید

از آن جا که این اطلاعات از زمان آخرین شارژ کامل است بهتر است زمانی که شارژ باتری تقریبا کم است(حدود ۲۵_۳۰ درصد)به این قسمت مراجعه کرده و مقدار مصرف باتری هر برنامه را ببینید.

کاهش دادن مصرف باتری برنامه ها در گوشی های اندروید

زمانی که شما به بررسی میزان باتری مصرفی برنامه ها در گوشی خود می پردازید به این نکته پی برید که برخی از برنامه ها در مقایسه با دیگر برنامه میزان بیشتری باتری مصرف می کنند و می توانید در صورت مهم نبودن برنامه آن را حذف نموده و یا آن را در صورت اجرا شدن در پس زمینه غیر فعال کنید.

برنامه های شبکه ای اجتماعی نظیر فیسبوک و اسنپ چت برنامه هایی هستند که به صورت مداوم در پس زمینه در حال اجرا هستند و همین مساله منجر به مصرف زیادتر باتری می شود.بنابراین با غیرفعال کردن فعالیت های پس زمینه چنین برنامه هایی می توانید اثر این برنامه ها بر روی مصرف باتری را کاهش دهید.

در ادامه مطلب شما می توانید با انجام مراحل زیر فعالیت پس زمینه برنامه های پرمصرف را غیر فعال کنید :

۱.به قسمت Apps در Setting رفته و بر روی برنامه ای که می خواهید فعالیت پس زمینه ان را غیر فعال کنید ضربه بزنید.

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی های اندروید

۲.در صفحه اطلاعات برنامه مورد نظر بر روی Data Usage ضربه بزنید.

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی های اندروید

۳.در صفحه بعد Background Data را به حالت OFF تغییر وضعیت دهید.

شناسایی برنامه های پرمصرف باتری گوشی های اندروید

کاهش میزان شارژ مصرفی توسط سخت افزار و خدمات سیستم در گوشی های اندروید

صفحه باتری علاوه بر برنامه ها،جزئیات میزان باتری مصرفی توسط سخت افزار و خدمات سیستم را نشان می دهد.

صفحه نمایش : شما می توانید میزان باتری مصرفی توسط صفحه نمایش را با کاهش روشنایی صفحه و همچنین خاموش کردن آن در مواقعی که استفاده نمی شود،کاهش دهید.

Mobile Standby : زمانی که سیگنال شبکه تلفن همراه شما ضعیف باشد میزان باتری مصرفی افزایش می یابد.

WiFi : وای فای گوشی شما حتی در زمانی که به هیچ شبکه وای فایی متصل نیست نیز از شارژ باتری شما مصرف می کند و دلیل آن ممکن است به خاطر جستجو کردن شبکه های وای فای موجود باشد.شما می توانید با غیر فعال کردن وای فای در زمان هایی که از آن استفاده نمی کنید،میزان باتری مصرفی را کاهش دهید.

خدمات Google Play : مقداری از باتری نیز توسط خدمات گوگل مانند Google Maps،Google play Store،Google Account Manager و دیگر خدمات در گوشی های اندروید مصرف می شود.

Android OS : مقدار باتری مصرفی توسط سیستم عامل اندروید گوشی شما را نشان می دهد.

سیستم اندروید : مقدار باتری مصرفی توسط سایر خدمات سیستم اندروید مانند برنامه Setting و برنامه های سیستم را نشان می دهد.

یک راه کاهش دادن میزان باتری مصرفی توسط خدمات سیستم اندروید فعال کردن حالت Battery Saver Mode در گوشی است.زمانی که این گزینه فعال شود،بسیاری از فعالیت های پس زمینه به طور خودکار خاموش گردیده و در نتیجه میزان باتری مصرفی کاهش می یابد.

تست سلامت باتری اندروید

اگر بعد از انجام اقدامات بالا , باز هم شارژ باتری شما سریع تر از حالت نرمال تخلیه می شود ممکن است باتری مشکل سخت افزاری داشته و گوشی نیاز به تعویض باتری دارد.

شما برای اطمینان می توانید سلامت باتری گوشی تان را تست کنید.

متاسفانه یکی از نقص های گوشی های اندرویدی عدم وجود یک راه مشخص جهت اطلاع از سالم بودن باتری گوشی می باشد.

اما در این مطلب به معرفی برنامه AccuBattery خواهیم پرداخت که با استفاده از آن می توانید سلامت باتری گوشی اندرویدی را تست کنید.

پس از نصب و اجرا برنامه متوجه خواهید شد که شما می توانید با استفاده از AccuBattery علاوه بر تست سلامت باتری , کارهای دیگری نیز انجام دهید.

پس از اجرای برنامه شما صفحه ای را با اطلاعاتی در مورد سلامت باتری مشاهده خواهید کرد و می‌توانید یک نوار لغزنده را تنظیم کنید که میزان باتری را به صورت درصد به شما نشان می‌دهد.

تست سلامت باتری گوشی اندروید,نرم افزار تست سالم بودن باتری اندروید

تنظیم پیش‌فرض ۸۰ درصد است، که به‌طور کلی به عنوان بهترین مقدار برای حفظ سلامت و طول عمر باتری پذیرفته شده است.

در نهایت، AccuBattery از طریق یک کالیبراسیون بسیار سریع اجرا می‌شود و ظرفیت باتری دستگاه اندرویدی شما را تشخیص می‌دهد.

تست سلامت باتری گوشی اندروید,نرم افزار تست سالم بودن باتری اندروید

از این‌جا به بعد شما باید به صورت کاملا نرمال از دستگاه خود استفاده کنید و کارهای خود را طبق روال عادی با آن انجام دهید.

با گذشت زمان، AccuBattery چرخه شارژ و دشارژ باتری دستگاه را ردیابی می‌کند و سپس از طریق این اطلاعات به منظور نظارت بر سلامت باتری استفاده می‌کند.

برای مشاهده این اطلاعات، روی گزینه Health در پایین ضربه بزنید. در ابتدا، فقط یک صفحه بدون هیچ اطلاعاتی به شما نشان داده می‌شود که این یعنی هیچ اطلاعاتی در اختیار ندارد.

از آن‌جا که اندروید هیچ اطلاعی در خصوص تاریخچه باتری را به برنامه ارایه نمی‌کند، اساسا این فرآیند باید از ابتدا کار خود را شروع کند.

تست سلامت باتری گوشی اندروید,نرم افزار تست سالم بودن باتری اندروید

با گذشت زمان، AccuBattery میزان مصرف باتری و ظرفیت کلی خود را بررسی می‌کند.

باز هم، این اطلاعات همانند گذشته در طول زمان و بر اساس بیشترین زمان استفاده شما از گوشی جهت بررسی سلامت باتری، جمع‌آوری می‌شوند. همچنین یک یادداشت کوچک نیز وجود دارد که به شما می‌گوید که ظرفیت باتری چقدر است، اما اگر تمایلی به نمایش آن ندارید، می‌توانید آن را رد کنید.

تست سلامت باتری گوشی اندروید,نرم افزار تست سالم بودن باتری اندروید

بهتر است همان‌طور که تلفن‌تان را شارژ و تخلیه می‌کنید، برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره سلامت باتری گوشی خود، این صفحه را نیز بررسی کنید تا بتوانید از این طریق اطلاعات دقیق‌تری را در این خصوص بدست بیاورید.

اگر شما نیز برنامه های مصرف باتری گوشی تان را بررسی کرده اید، لطفا در پایین همین پست نام پر مصرف ترین برنامه ها را برای ما بنویسید.