در این مطلب به بررسی نحوه ریکاوری یا بازیابی اطلاعات و  فایل های پاک شده در گوشی سامسونگ ، هواوی ، سونی و سایر گوشی ها با سیستم عامل اندروید خواهیم پرداخت.

گوشی شما ممکن است ضربه بخورد، دچار آب خوردگی شود یا در اثر ویروس ها و اختلالات نرم افزاری اطلاعات و فایل های گوشی از دست برود. همچنین ممکن است به صورت تصادفی یا ناخواسته برخی از فایل های گوشی را حذف کنید.

به هر حال تفاوتی ندارد که علت حذف شدن اطلاعات و فایل های گوشی اندروید شما چیست، با رعایت شرایطی شما می توانید فایل های حذف شده مانند عکس ها، فیلم ها، فایل های صوتی، مخاطبین و پیام ها را در سیستم عامل اندروید بازیابی کنید.

در این مطلب به شما خواهیم گفت برای امکان ریکاوری فایل های حذف شده چه باید کرد و بهترین روش برای بازیابی فایل های پاک شده چیست. همچنین امکان ریکاوری بدون روت کردن و ریکاوری فایل ها از حافظه خارجی یا همان رم نیز بررسی خواهد شد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

فایل های حذف شده در گوشی های اندروید کجا می روند؟

با اینکه اندروید مانند کامپیوتر شما یک سطل آشغال برای فایل های حذف شده ندارد، اما جالب است بدانید که فایل ها پس از حذف شدن به طور کامل از حافظه تلفن شما پاک نخواهند شد. به همین دلیل امکان بازیابی اطلاعات حذف شده در اندروید وجود دارد.

زمانی که شما یک فایل را حذف می کنید، اندروید آن را نه به یک مکان دیگر منتقل می کند و نه از مموری پاک می کند. آنچه اتفاق می افتد این است که فایل حذف شده هنوز هم در همان نقطه از فضای حافظه شما باقی می ماند، با این وجود آن قسمت از فضا به عنوان unused استفاده نشده برای داده های جدید در دسترس است! اما اگر روی همان نقطه فایل جدیدی قرار داده شود، فایل حذف شده برای همیشه پاک خواهند شد.

آوافیکس ارائه دهنده خدماتی نوین در تعمیرات موبایل:

اعزام تکنسین برای تعمیر موبایل در منزل یا محل کار شما

چگونه می توانیم فایل های که به طور دائم از گوشی پاک شده اند را بازیابی کنیم؟

همانطور که گفتیم فایل های حذف شده همچنان روی حافظه تلفن شما قرار دارند تا زمانی که یک فایل جدید جایگزین آنها شود. بنابراین برای ریکاوری یا بازیابی فایل های حذف شده شامل عکس ها ، فیلم ها و ویدئو ها ، پیام ها و … فقط تا زمانی که فایل جدید جایگزین نشده و آنها برای همیشه پاک نشده اند فرصت دارید. بنابراین اگر به صورت ناخواسته اطلاعات گوشی شما حذف شده است برای اطمینان از امکان بازیابی لازم است که:

  • هیچ اطلاعات و فایل جدیدی را وارد گوشی نکنید.
  • در سریع ترین زمان ممکن برای بازیابی فایل ها و اطلاعات اقدام کنید.

توجه داشته باشید کارهای زیادی باعث ایجاد اطلاعات جدید روی گوشی شما و در نتیجه پاک شدن همیشگی فایل های حذف شده می شود از جمله: نصب و آپدیت برنامه ها، دانلود موسیقی، عکس گرفتن و …

بنابراین پیشنهاد می کنیم تا زمان ریکاوری اطلاعات گوشی را در حالت هواپیما بگذارید تا دریافت پیام های جدید، آپدیت فایل ها و … کاملا متوقف شود. همچنین تا جای ممکن از گوشی استفاده نکنید.

شما می توانید با استفاده از یک اپلیکیشن قابل اعتماد برای ریکاوری فایل های حذف شده در اندروید اقدام کنید. اما با توجه به اینکه نصب یک برنامه جدید روی گوشی شما ممکن است باعث از دست رفتن برخی از اطلاعات ها و فایل ها شود، پیشنهاد می کنیم از طریق کامپیوتر برای بازیابی فایل های حذف شده در اندروید اقدام نمایید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم نرم افزار FonePaw Android Data Recovery نصب کنید. این نرم افزار برای ریکاوری فایل های حذف شده اندروید از طریق ویندوز کامپیوتر یا مک است و به این ترتیب خطر پاک شدن دائمی اطلاعات گوشی شما از بین می رود.

نحوه ریکاوری فایل های های پاک شده اندروید از طریق کامپیوتر

نرم افزار FonePaw Android Data Recovery برای ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی های سامسونگ ، هواوی ، سونی ، اچ تی سی ، ال جی ، موتورولا ، ایسوس و سایر گوشی های اندروید طراحی شده است. شما می توانید با استفاده از این برنامه برای ریکاوری عکس ها ، فیلم ها ، موسیقی ها و فایل های صوتی ، یادداشت ها و متن ها ، پیام ها ، مخاطبین ، تاریخچه تماس ها ، واتس اپ و فایل های متنی در اندروید اقدام کنید.

نحوه استفاده از برنامه برای ریکاوری فایل های پاک شده گوشی:

پس از دانلود و نصب برنامه روی کامپیوتر کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-گوشی را به کامپیوتر وصل کنید.

گوشی را با استفاده از کابل usb به کامپیوتر وصل کنید.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید - 1

۲-صبر کنید تا پس از USB Debugging کامپیوتر با گوشی شما ارتباط برقرار کند.

برای اندروید ۲.۳ و پایین تر: طبق مسیر “Settings”> “Applications”> “Development” > “USB debugging” پیش روید.

برای اندروید ۳.۰ تا ۴.۱: مسیر “Settings” > “Developer options” > “USB debugging” را دنبال کنید.

برای اندروید ۴.۲ به بالا: ابتدا طبق مسیر “settings” > “About phone” > “software information”، سپس روی Build number برای ۷ بار ضربه بزنید تا زمانی که دیالوگ “You are under developer mode” ظاهر شود. سپس بازگردید و طبق مسیر “Settings” > “Developer options” > “USB Debugging” پیش روید.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید - 2

۳-نوع فایل هایی را که می خواهید ریکاوری شوند، انتخاب کنید.

بعد از فعال شدن USB Debugging گوشی شما با موفقیت به برنامه متصل می شود، اکنون نوع فایل های مورد نظرتان را انتخاب کنید. بعد از تیک زدن عکس ، فیلم ، یادداشت ، فایل صوتی یا هر نوع فایل پاک شده ای که می خواهید بازیابی شود، دکمه next را بزنید.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید - 3

۴-تجزیه و تحلیل دستگاه و دریافت امتیاز به فایل های اسکن

در این مرحله برنامه اطلاعات گوشی را چک می کند و سعی می کند مجوز روت بگیرد، چیزی که برای دسترسی به فایل های حذف شده مورد نیاز است. زمانی که شما صفحه زیر را دیدید، وارد بخش connected گوشی شوید و طبق مسیر “Allow/Grant/ Authorize” پیش روید تا مطمئن شوید درخواست روت پذیرفته شده است.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید - 4

زمانی که برنامه یکبار مجوز روت را بگیرد، شروع به اسکن فایل های حذف شده خواهد کرد، لطفا صبر کنید تا فرآیند ریکاوری تمام شود.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید - 5

۵-پیش نمایش و ریکاوری فایل های پاک شده در اندروید

زمانی فایل های حذف شده پیدا شدند، تمام فایل های اندروید نمایش داده خواهند شد. برای دیدن فقط فایل های حذف شده نوار لغزنده در گوشه سمت چپ بالای صفحه را بکشید تا ON شود.

بازیابی فایل های حذف شده در گوشی اندروید

به این ترتیب فایل های حذف شده در گوشی اندروید شما بازیابی و روی کامپیوتر ذخیره می شوند.

آیا امکان ریکاوری فایل های حذف شده اندروید بدون روت کردن وجود دارد؟

برخی از کاربران به دنبال راهی برای بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدشان بدون نیاز به روت کردن هستند. اما متاسفانه باید بگوییم انجام این کار بدون روت کردن غیرممکن است زیرا فایل های حذف در قسمتی هستند که بدون روت کردن قابل دسترسی نیست.

ریکاوری فایل های پاک شده در حافظه خارجی یا همان رم (ram) اندروید

اگر عکس ها ، فیلم ها ، فایل های صوتی یا سایر اطلاعات حذف شده روی رم گوشی شما بوده است، امکان بازیابی اطلاعات بازهم وجود دارد. برای انجام این کار به موارد زیر توجه داشته باشد.

  • از رم به هیچ عنوان استفاده نکنید.
  • با استفاده از همین برنامه معرفی شده در این مطلب FonePaw Android Data Recovery برای بازیابی فایل های پاک شده اقدام کنید.

ریکاوری فایل های پاک شده در گوشی اندروید